Eğitim Hareketliliği: Gitmeden Önce Yapılacak İşlemler

 

İş Planı & Davetiye Mektubu

Çalışma programı ve tarihler üzerinde karşı kurum ile anlaşıldıktan sonra “Working Plan” (İş Planı) formu doldurulur. Bu form, gidecek personel, Trakya Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü ve karşı kurum koordinatörü tarafından imzalanmalıdır. Bu formun imzalı nüshası ile birlikte karşı kurumdan alınan davet mektubu Erasmus Ofisi’ne verilecektir. Davetiye mektubu personelin karşı kurumda bulunacağı tarihleri içeren onaylı bir belgedir.

Pasaport & Vize

Gidilecek ülke için vize almak gerekebilir ve her ülkenin vize koşulları farklıdır. Bu nedenle ilgili ülkenin Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine başvurulması gerekir.  Bazı durumlarda vize almak aylar sürdüğünden  vize için erken başvurmak çok önemlidir.  Vize almak için T.Ü.’den Letter of Confirmation mektubu ve  gideceğiniz kurumdan gönderilen  Davetiye Mektubu (Yolculuk ve Seyahat Sigortası) gerekebilir.  Ayrıca her ülke konsolosluğu kendi kurallarına göre çeşitli belgeler istemektedir. Konsolosluklara başvurarak gerekli belgeleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Seyahat-Sağlık Sigortası

Personelin gitmeden önce, seyahat ve orada kalacağı dönemi kapsayan sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu sigorta vize işlemleri sırasında da gerekli olmaktadır. Öncelikle gidilecek ülkenin Konsolosluğu ile irtibata geçip ne tür bir sigorta istedikleri öğrenilmelidir. Vize için zaman zaman farklı koşullarda sigorta istenmektedir.

Vize için gerekli olmasa da seyahat, sağlık sigortası yaptırılması yurt dışında bulunduğunuz süreçte korunur olmanız açısından gereklidir. Bir fotokopisi gitmeden önce Erasmus Ofisi’ne bırakılmalıdır.


Banka Hesabı

Ziraat Bankası Edirne Şubesi’nde Euro hesabı açtırılmalıdır.  Banka hesabı açtırırken  nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi istenmektedir.

Hibe Sözleşmesi

Personelin evrakları alındıktan sonra Erasmus Birimi tarafından “Hibe Sözleşmesi” hazırlanır ve gidecek personel ile kurum koordinatörü tarafından imzalanır. Hareketlilik gerçekleşmeden en az 2 hafta önce sözleşmenin imzalanmış olması gerekmektedir.

 

 

 

Bu içerik 02.08.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 1663 kez okundu.