Gitmeden Önce Yapılacak İşlemler...

İLK ADIM

Erasmus Birimi karşı kuruma yazı yazarak Erasmus öğrencisi olarak seçildiğinizi bildirecektir. Aynı zamanda Akademik Birim Koordinatörlerinize ve size gerekli iletişim detaylarını gönderecektir. Harçsız pasaport alabilmeniz için seçilen öğrencilerin listesini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderecektir.


APPLICATION FORM (EV SAHİBİ ÜNİVERSİTEYE BAŞVURU)

Bölüm Koordinatörünüzün yardımıyla gitmeyi düşündüğünüz yüksek öğretim kurumunun kılavuzunu inceleyiniz. Gideceğiniz kurum ile ilişkiye geçerek başvuru işlemleri için istenen belgeleri temin ediniz, ev sahibi üniveristenin başvuru formuna ulaşınız. (Application Form). Ev sahibi kurum sizden başvuru formunun yanı sıra  konaklama formu, ingilizce not belgesi, öğrenci belgesi vb isteyebilir. Formları eksiksiz doldurunuz. Başvuru formu (Aplication Form) gideceğiniz üniversitenin sitesinde bulunmayabilir, bu durumda gerekli belgeler bölümünden Başvuru Formunu doldurunuz.


LEARNING AGREEMENT (ÖĞRENİM ANLAŞMASI)

Erasmus Bölüm Koordinatörlerinizle birlikte yurtdışında alacağınız dersleri seçmeniz ve  Learning Agreement Formuna kaydetmeniz gerekmektedir.   Ders seçimi yapılırken 1 dönem için 30, 1 yıl için 60 AKTS kredisi hedeflenmelidir.

Learning Agreement’ da belirlenen derslerin isimleri T.Ü’ de o dönem okutulan derslerden değişik olabilir, ders sayısı daha az ya da daha çok olabilir. Ancak, Learning Agreement’i imzalanarak öğrencinin gittiği kurumda alacağı derslerin, T.Ü.’de alacağı derslere denk olacağını kabul etmektedir. (Kredi eşlenmesi önemlidir) Akademik tanınmanın garanti altına alınmasını sağlar. Anlaşmada yer alan ve başarıyla tamamlanan dersler öğrencinin kendi kurumu tarafından otomatik olarak tanınır. Gerekli hallerde anlaşmada yer alan bazı derslerde değişiklik yapılabilir. Erasmus öğrencileri Türkiye'de öğrencisi oldukları üniversiteye kayıtlarını yaptırırlar, yurt dışında geçirecekleri süre için öğrencilerin kayıt dondurması söz konusu değildir. Kayıt ve harç ücretleri öğrencilerin kayıtlı oldukları kendi kurumlarına yatırılır, gidilecek kuruma herhangi bir kayıt veya harç ücreti ödenmez. Ancak gidilecek kurum, kendi öğrencilerinden talep ettiği kayıt ve harç ücreti harici küçük meblağlı ödemeleri Erasmus öğrencilerinden de talep edebilir. Bu çeşit ödemelere örnek spor tesisleri abonelik ücreti, ulaşım ücreti olabilir.

RECOGNITION SHEET (AKADEMİK TANINIRLILIK BELGESİ)

Karşı kurumdan alınan derslerin,  ilgili sömestre ait derslerle eşleştirilmesi yapılacaktır.

ACCEPTANCE LETTER (KABUL MEKTUBU)

Seçilen öğrencilerin başvuru yapacakları üniversiterin son başvuru tarihlerinden önce, karşı kurumun web sayfasını incelemeli, istenilen belgeleri hazırlamalı ve hazırladıkları belgelerin kopyalarını T.Ü. Erasmus ofisine  bırakarak, karşı kuruma göndermelidirler. Son başvuru tarihine kadar karşı kurumun istediği belgeleri  hazırlamayan, belgelerinde eksiklik bulunan ve bir kopyasını T.Ü. Erasmus Ofisine belgelerini teslim etmeyen öğrenciler haklarını kaybederler.       

KONAKLAMA YERİNİN BELİRLENMESİ

Öğrenciler gidecekleri kurum ile  iletişime geçip konaklama yerinin ayarlanmasını sağlarlar.

Konsolosluğa Verilmek Üzere VİZE YAZISI ( LETTER OF VISA)

Karşı kurumdan kabul mektubunuz geldikten sonra Erasmus Biriminden alınacak bir belgedir. Konsolosluğa götürülmek üzere verilir. Vize işlemleriniz sırasında bu belge gerekecektir.

PASAPORT

Öğrencilerin en az 1 yıllık pasaport almaları gerekmektedir.(Konsolosluklara sorunuz. Bulgaristan 2 yıllık istemektedir. Ülkeden ülkeye değişmektedir.) Harçsız pasaport alabilmek için Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvurup gerekli ön yazı alınmalıdır. Pasaport işlemleri için Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

VİZE

Gidilecek ülke için vize almak gerekebilir ve her ülkenin vize koşulları farklıdır. Bu nedenle ilgili ülkenin Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine başvurulması gerekir.  Bazı durumlarda vize almak aylar sürdüğünden  vize için erken başvurmak çok önemlidir. Vize almak için T.Ü.’den Letter of Confirmation mektubunu ve  gideceğiniz kurumdan gönderilen  Acceptance Letter (Yolculuk ve Seyahat Sigortası gerekebilir).  Ayrıca her ülke konsolosluğu kendi kurallarına göre çeşitli belgeler istemektedir. Konsolosluklara başvurarak gerekli belgeleri öğrenmeniz gerekmektedir.

SEYAHAT, SAĞLIK SİGORTASI

Öğrencilerin gitmeden önce, seyahat ve orada kalacağı dönemi kapsayan sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu sigorta vize işlemleri sırasında da gerekli olmaktadır. Öncelikle gidilecek ülkenin Konsolosluğu ile irtibata geçip ne tür bir sigorta istedikleri öğrenilmelidir. Vize için zaman zaman farklı koşullarda sigorta istenmektedir. Vize için gerekli olmasa bile seyahat, sağlık sigortası yaptırılması yurt dışında bulunduğunuz süreçte korunur olmanız açısından gereklidir. Bir fotokopisi gitmeden önce Erasmus Ofisi’ne bırakılmalıdır.

Geçerli Sağlık Sigortaları için: TIKLAYINIZ

BANKA HESABI

Ziraat Bankası'ndan Euro hesabı açtırınız.  Banka hesabı açtırırken  öğrenci kimliği, nüfus cüzdanı ve ikametgâh belgesi istenmektedir. İşlemlerinizin kolayca halledilebilmesi açısından ailenizle ortak hesap açtırabilirsiniz.

ÖĞRENCİ HİBE SÖZLEŞMESİ

Öğrenciler gitmeden önce Erasmus Birimi tarafından hazırlanacak  Erasmus Öğrenci Sözleşmesini imzalayacaklardır.  Sözleşme iki kopya halinde hazırlanır, bir kopya Erasmus Birimi’nde,  bir kopya da öğrencide kalır.

Aşağıdaki belgeleri bir dosya içinde eksiksiz olarak Erasmus Birimine getiriniz.

  • Banka hesabını belirten dilekçe (gerekli belgeler bölümünden ulaşabilirsiniz)
  • Seyahat- sağlık sigortasının fotokopisi

 


ÇEVRİMİÇİ DİL SINAVI:

Öğrenim veya staj hareketliliği gerçekleştirmek için seçilmiş öğrenciler, faaliyetlerine başlamadan önce ve faaliyetlerini tamamladıktan sonra ayrı ayrı olmak üzere, Çevirimiçi Dil Desteği sistemi üzerinden öğrenim/staj faaliyetinin gerçekleştirildiği dilden sınav olurlar. Sınavlar öğrencilerin seçilmiş olma durumlarını etkilememektedir. Faaliyet öncesi ve sonrası yapılan sınavlar öğrencinin faaliyetleri süresince dil yeterliliklerinde meydana gelen değişimi gözlemlemek amacıyla yapılmaktadır. Her iki sınav da zorunludur.  Sınav sonuçları yalnızca öğrenci ve öğrenciyi gönderen yükseköğretim kurumu tarafından görülebilir.

 

Bu içerik 02.08.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 14123 kez okundu.